Sartai

Ežeras Sartai
Ežeras Sartai

Sartų ežeras yra ketvirtas pagal dydį Lietuvoje, užimantis 1337 hektarus. Pagal kranto linijos ilgį (beveik 80 kilometrų) – pirmas. Plačiausia vieta – 950 metrų, o vidutinis plotis apie 500 metrų. Ežere yra 7 salos, viena jų – Dumblynė – gyvenama ir šiandien.

Savo forma Sartų ežeras panašus į išsišakojusį medį, kurio kamienas iš šiaurės į pietus tęsiasi 12,7 km, o nuo jo į abi puses išsidėstę šakos bei šalia esantys ežerai Zalvė, Zaduojys. Šešios šakos (dar vadinamos rinomis) turi savo vardus: Dusetos, Bradesos (Zalvos), Pasartės, Kriaunakumpio (Lašės), Audrakampio (Aldrakumpio, Ragavos), Kalbutiškių.

Į ežerą įteka keturiolika intakų, kurių didžiausias – Šventosios upė. Galima sakyti, kad Sartai per metus beveik penkis kartus atnaujina savo vandenis – toks vandens kiekis atplukdomas į ežerą intakais.

Sartų pavadinimo kilmė aiškinama legendomis, kuriose minimi ežere nuskendę sarti žirgai. Nežinia, kiek legendose yra teisybės, tačiau žirgų lenktynės ant Sartų ežero ledo vyksta jau nuo 1865 metų. Daugiau kaip šimtas metų, kai šios lenktynės tapo tradicinėmis.

Dėl ypatingos konfigūracijos, Sartų ežere yra palankios sąlygos veistis įvairiausių rūšių žuvims. Dalis ežero žuvų rūšių yra saugomos. Gilesnes ežero daubas mėgsta šamai. Literatūroje minima, kad ties Kalbutiškėmis 1937 metais buvo sugautas net 110 kilogramų šamas. Žvejai čia sugauna ešerių, kuojų, lydekų, karšių, karosų, lynų. Be įprastų žuvų rūšių pasitaiko starkių, ungurių, ežere įveista peledžių, sykų.

Sartų ežerą ir Sartų regioninio parko kraštovaizdį apžvelgti galima nuo apžvalgos bokšto, kurio aukštis – net 36 metrai.

srp

Daugiau informacijos: www.sartai.info

 

Sartų bokštas

Sartų bokštas
Sartų bokštas

Iš netoliese esančio apžvalgos bokšto aikštelės (bokšto aukštis – 36 m ) atsiveria nuostabūs panoraminiai žaliuojančių miškų ir gilių ežerų vaizdai. Puiki galimybė pažvelgti į gražiuosius Sartus lyg iš paukščio skrydžio. Iš poilsiavietės “Sartai” apžvalgos bokštą lengvai pasieksite pėsčiomis.

Sartų žirgynas (20 km)

Sartų žirgynas
Sartų žirgynas

Žymusis Sartų žirgynas netoli Dusetų, buvusio dvaro teritorijoje įkurtas siekiant išsaugoti lietuviškųjų žirgų veislių, tokių kaip Lietuvos sunkieji ir stambieji žemaitukai, genofondą. Šiuo metu žirgyne yra apie 200 žirgų.

Jau daugiau kaip 100 metų ant Sartų ežero žiemos pabaigoje rengiamos garsiosios žirgų lenktynės.  Šiandien žirgynas siūlo paslaugas ne tik profesionalams: mėgstantieji žirgus turi puikią galimybę pajodinėti žirgyno hipodromo trasoje , vaikams daug džiaugsmo ir įspūdžių suteikia jojimas poniais.

Galima pasivažinėti karieta (sutarus iš anksto).